Blog

Jak dobrać obrożę dla psa?

Jakie kryteria należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej obroży? Czy kierować się głównie aspektami związanymi z jej kolorem, materiałem z jakiego jest wykonana, rodzajem wykończeń? A może jednak powinniśmy brać pod uwagę coś innego poza estetyką?

Na co zwrócić uwagę wybierając obrożę?

Większość z nas przyzna się zapewne, że wybierając obrożę w głównej mierze kieruje się estetyką i wykończeniem obroży. Jest to w pełni naturalne, gdy mamy do wyboru tak szerokie wzornictwo. Mamy do wyboru obroże skórzane, parciane, łańcuszkowe, kolczatki i wiele innych w rozmaitych rozmiarach i kolorach. Ale nie powinien być to jedyny i najważniejszy warunek, na podstawie którego podejmujemy decyzję, że dana obroża jest najlepsza dla naszego psa. Pies powinien posiadać obrożę, która przede wszystkim będzie dla niego bezpieczna - nie będzie powodować otarć i ran na szyi, oraz nie spowoduje problemów zdrowotnych przy nacisku.

Czy nasz pies potrzebuje obroży?

Zakładając psu obrożę, kiedy wychodzimy z nim na spacer nie robimy tego bezcelowo. Obroża na szyi psa przekazuje nam oraz innym ludziom informacje, że danym pies posiada właściciela. Dodatkowo do obroży można przyczepić adresówkę i informacje o tym, że pies był szczepiony na wściekliznę. Te informacje mogą być kluczowe kiedy posiadamy psa, który ma tendencję do ucieczek.

Jaka obroża jest wygodna dla psa?

Z punktu widzenia psa wygodna obroża jest szeroka i jej szerokość powinna być proporcjonalna do wielkości psa. Oznacza to, że wygodna obroża dla owczarka niemieckiego ma 4cm szerokości, zaś dla yorka może mieć już 1cm szerokości.

Jak poprawnie założyć psu obrożę?

Prawidłowo założona obroża nie powinna samoczynnie zsuwać się z psiej głowy. Powinna być założona na tyle ciasno by nie utrudniać psu oddychanie, ale powinna być możliwość wsunięcia pod nią dwóch palców.

Jak materiał wpływa na komfort użytkowania obroży?

Przy zakupie należy pamiętać, że skórzane obroże mogą mieć tendencję do rozciągania się, więc dla bezpieczeństwa psa należy kontrolować czy przy dłuższym użytkowaniu dana obroża nie stała się zbyt luźna. Innego typu obroże są bardziej odporne i nie ulegają deformacji pod wpływem warunków pogodowych i długotrwałego użytkowania.

Podsumowanie

Obrożą powinna być możliwie najszersza, gdyż podnosi to wygodę psa i zapobiega problemom zdrowotnym.

Obrożę należy zapiąć ciasno, ale w taki sposób by można było pod nią włożyć dwa palce.

Obroża pełni funkcje informacyjne o tym, że pies ma właściciela a dodatkowo można na niej powiesić adresówkę lub plakietkę o szczepieniu.

« Poprzedni

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy dla Twojego psa?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas

Kasia: 602-704-077

☎602-704-077
☎