Blog

Co to jest szkolenie klikerowe psa?

Coraz więcej słyszymy o szkoleniu pozytywnym szkoleniu klikerowym. Wiele szkół dla psów chwali się pozytywnymi metodami szkoleniowymi. Wykluczane są metody szkoleń mechanicznych czy siłowych. Na czym rzeczywiście polegają coraz częściej proponowane szkolenia pozytywne i klikerowe?  

Co to jest szkolenie psa?

Szkolenie psa to nic innego, jak nauka zachowań psa, które właścicielowi odpowiadają. Szkolenie jest skuteczne, wtedy, gdy pies z własnej woli, bez żadnych środków przymusu będzie chciał wykonywać np komendy, lub będzie wykazywał inne pożądane przez właściciela zachowania.

Co to jest szkolenie pozytywne?

Szkolenie pozytywne jest to szkolenie w którym pracujemy przy pomocy nagród, by wzmocnić zachowania, które nam odpowiadają. Jednak mało się mówi o tym, iż w tym szkoleniu można również stosować kary. Oczywiście nie stosuje się kar opartych na bólu. Kara polega na odebraniu psu czegoś co jest dla niego ważne. Podczas tego szkolenia stosuje się przeważnie: 

  • wzmocnienia pozytywne, czyli nagradzanie
  • karę, czyli odebranie czegoś
  • eliminacje poprzez ignorowanie zachowania

Co to jest szkolenie klikerowe ?

Jest to szkolenie jak sama nazwa wskazuje,w którym używamy klikera, by zaznaczyć psu odpowiednie zachowanie. Gdy pies wykona jakąś czynność, klikamy i nagradzamy. W ten sposób wzmacniamy i utrwalamy zachowanie.

Co to jest kliker i jak go używać?

Kliker jest to narzędzie szkoleniowe, którym zaznaczamy pożądane zachowanie u psa. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie (klikniecie jest dużo szybsze, niż pochwała słowna, lub ręka), dodatkowo dźwięk klikera jest niepowtarzalny (nie skojarzy się psu, z zadnym innym dźwiękiem). Podczas pracy z klikerem, nie ma też znaczenia, w jakim nastroju jesteśmy, w przeciwieństwie do głosu, który może zdradzać np. irytacje.

Klikera zawsze używamy w ten sam sposób

jedno klikniecie- jedna nagroda

Dźwięk klikera powinien się psu zawsze kojarzyć z nagrodą. Nagrody mogą być różne. Zabawka, głaskanie, pochwala słowna smakołyk, w zależności od tego co pies lubi najbardziej.

Jak szkolić klikerem ?

Aby móc z psem pracować przy pomocy klikera, należy najpierw psu pokazać co klikniecie oznacza. W tym celu klikamy i wydajemy nagrodę. Czynność powtarzamy kilka, kilkanaście  razy, aż zauważymy, że pies rozumie o co chodzi.

Jest kilka prostych zasad podczas szkolenia:

  • sesje szkoleniowe są krótkie
  • podczas sesji uczymy jednej komendy/ zachowania
  • sesje kończymy poprawnym wykonaniem zadania

Każda sesja powinna być krótka i pozostawiać u psa niedosyt szkolenia, ćwiczeń.

Szkolenie pozytywne i klikerowe, są więc odrębnymi technikami szkoleń, można je ze sobą oczywiście łączyć. W szkoleniu klikerowym nie ma możliwości stosowania kar lub eliminacji. Bazujemy tylko na wzmocnieniu pozytywnym. W szkoleniu pozytywnym mamy do dyspozycji większą paletę możliwości działania, jak wprowadzenie wygaszenia negatywnego czy eliminacji zachowania.

« Poprzedni

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy dla Twojego psa?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas

Kasia: 602-704-077

☎602-704-077
☎