Porady

Jak należy dbać o jamę ustną psa?

Witam, jak należy dbać o higienę jamy ustnej psa? Czy wystarczy mu podawać różne produkty służące do czyszczenia zębów np. Dentastix? Czy może lepszym rozwiązaniem jest mycie zębów pastami dla psów? I jak często należy to robić?

Czy należy dbać o higienę jamy ustnej psa?

Dbanie o jamę ustną psa może odbywać się w sposób naturalny, kiedy pies jedząc karmę suchą, kości lub podgryzając patyki oczyszcza sobie samoczynnie zęby. Lub sami możemy zadbać o to stosując pasty do mycia zębów, suplementy diety lub inne zabawki. Decyzja o tym czy należy specjalnie dbać o uzębienie może zależeć od przekonań właściciela i faktycznego stanu uzębienia psa.

Sposoby dbania o jamę ustną psa i ich skuteczność

Jeśli zdecydujemy się na to, że będziemy specjalnie dbać o uzębienie (jamę ustną) psa wówczas należy przyzwyczajać psa już od szczeniaka do tego typu zabiegów.

W przypadku stosowania pasty do zębów dla psów (Stoma, Orozyme) u niektórych psów można zaobserwować bardzo dużą skuteczność i zanik nawet już istniejącego kamienia nazębnego. Jednak zdarzają się i takie osobniki, u których nawet codzienne mycie zębów dobrymi pastami jedynie opóźnia stopniowe narastanie kamienia nazębnego. To właściciel musi sam zdecydować czy wystarczy myć zęby raz w tygodniu czy należy to robić częściej lub jeszcze rzadziej.

To samo można zaobserwować w przypadku suplementów diety służących do czyszczenia zębów, zabawek lub innych produktów. Ich skuteczność nie zawsze jest taka sama u dwóch różnych psów i dlatego należy wypróbować dany produkt np. Dentastix i obserwować jak to wpływa na stan jamy ustnej naszego pupila.

W ostateczności u niektórych psów bez względu na wysiłki właściciela należy co jakiś czas usuwać kamień nazębny u weterynarza.

☎602-704-077
☎