Blog

Kiedy rozpocząć szkolenie psa

Każdy właściciel zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas, żeby rozpocząć szkolenie swojego psa, albo ile pies powinien mieć miesięcy lub lat, żeby szkolenie przyniosło najlepszy rezultat. Postaram się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

Najlepszy wiek psa do rozpoczęcia szkolenia

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy powinni rozpocząć szkolenie swojego psa. Odpowiedź jest bardzo prosta. Szkolenie należy rozpocząć od samego początku, jak piesek jest jeszcze szczeniakiem. Nie ma potrzeby czekania z nauką podstawowych zasad i komend. Nie oznacza to jednak, że szczeniaka należy traktować tak jak dorosłego psa. Należy pamiętać o tym, że podczas pierwszych miesięcy życia następuje kilka etapów, które mogą mocno wpływać na zachowanie psa.

Najlepszy czas do rozpoczęcia szkolenia

Kiedy bierzemy psa pod swój dach zwykle nie zastanawiamy się dogłębnie nad konsekwencjami tej decyzji. Należy jednak pamiętać, że każdy pies potrzebuje mieć jasno wytyczone granice i jasno ustalone zasady według, których będzie funkcjonować w danym domu. Jeśli decydujemy się na wzięcie psa, należy od razu ustalić to, co psu wolno a czego nie wolno robić. Brak zasad przyczynia się do tego, że pies ustala swoje własne zasady współżycia, które najczęściej dla ludzi są uciążliwe.

Kiedy nasz pies nie jest już szczeniakiem

Należy ustalić zasady, które będą obowiązywać w domu. Dotyczy to również dorosłego psa, którego bierzemy do siebie. Im szybciej i z większą konsekwencją będziemy trzymać się ustalonych reguł, tym szybciej pies się do nich dostosuje. Konsekwencja jest tutaj kluczowym czynnikiem, przy jej braku pies może czuć się zagubiony i nie rozumieć istniejących w domu ograniczeń. 

Kiedy szkolenie nie przynosi rezultatów

Ustalanie zasad i ograniczeń w domu nie będzie skuteczne, jeśli przekaz nie jest dla psa czytelny oraz my ludzie nie jesteśmy konsekwentni i raz psu czegoś zabraniamy, a innym razem jest to dozwolone. Nauka nowych rzeczy też powinna być prowadzona w taki sposób i w takich samych warunkach, żeby pies mógł zrozumieć, czego od niego oczekujemy.

Co zrobić, żeby szkolenie było skuteczne

Podczas nauki nowych rzeczy nie możemy od psa wymagać by od razu wykonywał skomplikowane polecenia. Naukę należy podzielić na małe kroki, które będziemy nagradzać, a po ich opanowaniu pies będzie w stanie wykonać bardziej skomplikowane polecenia. Pamiętajmy tu o konsekwencji i nie denerwujmy się, jeśli następnego dnia pies zachowuje się jakby kompletnie nic się nie nauczył. Takie chwilowe “zaćmienie umysłu” zwykle mija i należy to spokojnie zignorować i przeczekać.

Nigdy nie ćwiczymy z psem, kiedy jesteśmy zdenerwowani lub sfrustrowani. Lepiej odpuścić sobie, niż w nerwach popsuć relacje ze swoim psem.

« Poprzedni

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy dla Twojego psa?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas

Kasia: 602-704-077

☎602-704-077
☎