Blog

Jak wybrać dla siebie najlepszego psa?

Zdecydowałeś się wziąć psa pod swój dach? Zastanawiasz się czy wiesz wszystko co jest niezbędne zanim nowy członek rodziny pojawi się pod Twoim dachem? A może ciągle nie wiesz na jaką rasę powinieneś się zdecydować? Czy powinien to być szczeniak rasowy czy kundelek a może jednak pies ze schroniska? Tak wiele pytań może powodować mętlik w głowie. W tym artykule pomożemy Ci uporządkować wszystkie informacje i podjąć najlepszą decyzję.

Co należy wziąć pod uwagę, kiedy chcemy kupić lub adoptować psa?

Pies to żywe zwierze, któremu należy zapewnić ciągłą opiekę przez całe jego życie. W praktyce oznacza to, że będziemy zobowiązani do:

  • codziennych spacerów bez względu na nasze samopoczucie i pogodę,
  • zapewnienia naszemu psu odpowiedniej opieki weterynaryjnej i zakupu zalecanych lekarstw,
  • kupowania lub przygotowania odpowiedniego jedzenie,
  • przygotowania miejsca, w którym pies będzie mógł wypoczywać,
  • zapewnienia naszemu psu opieki podczas wyjazdów wakacyjnych lub zabrania go ze sobą na urlop.

Te wszystkie prozaiczne czynności w dłuższej perspektywie czasu mogą się jednak zmienić w zbyt obciążające, dlatego należy się nad tym dobrze zastanowić, zanim weźmiemy psiaka pod swój dach.

Czy kupić psa dzieciom?

Bardzo często można spotkać się z sytuacją zakupu psa dla dzieci. Czy nieletnie dziecko może w stu procentach wziąć pełną odpowiedzialność za inne żywe stworzenie? Osobiście serdecznie odradzam kupowania jakichkolwiek zwierząt ze względu na kaprysy dzieci. To rodzice powinni być świadomi i pewni, że chcą być właścicielami czworonoga, są w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę i zagwarantować odpowiednią ilość czasu. Przy takim założeniu pies jest wspaniałym towarzyszem dziecka i na pewno pozwoli dziecku na rozwijanie empatii i odpowiedzialności.

Jaki pies jest dla nas najlepszy?

Dobierając rasę należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • naszą aktywność i potrzeby,
  • warunki mieszkaniowe w tym nasze sąsiedztwo,
  • predyspozycje rasowe psa,
  • zasobność naszego portfela.

Czy jesteśmy osobami aktywnymi czy raczej "kanapowcami"?

Dobierając psa powinniśmy zastanowić się nad tym w jaki sposób lubimy spędzać nasz wolny czas. Czy lubimy spacerować, spędzać go aktywnie czy raczej jesteśmy osobami, których ulubionym zajęciem jest siedzenie na kanapie przed telewizorem. Ten czynnik jest bardzo ważny przy wyborze psa.

Dla osób aktywnych najlepszym psem jest również pies aktywny, który będzie nam mógł towarzyszyć podczas naszych wypadów np. w góry, podczas biegania czy jeżdżenia na rowerze. Przykładami aktywnych ras są: owczarki niemieckie, beagle, wyżły.

Jeśli zaś preferujemy odpoczynek kanapowy możemy dobrać psa, który nie będzie wymagał aktywnych i długich spacerów. Przykładami psów, które z powodzeniem może posiadać osoba mało aktywna są rasy ozdobne i do towarzystwa (Boston Terrier, Bichon Frise, Maltańczyk). Generalnie są to pieski ras małych lub miniaturowych, które nie wymagają długich spacerów a nadmiar energii potrafią spalić biegając po domu. Oczywiście nie oznacza to, że osoba aktywna nie powinna brać pod uwagę zakupu takiej rasy. Mimo rozmiaru pieski te również można zabierać na długie aktywne spacery.

Czy lepiej wybrać psa rasowego czy kundelka?

Odpowiadając sobie na to pytanie warto zdać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy dotyczących psów rasowych i kundelków.

Psy rasowe są bardziej przewidywalne ze względu na swój wygląd i cechy charakteru. Kupując takiego psa możemy od hodowcy dowiedzieć się jakie są to cechy i wziąć je pod uwagę podczas podejmowania decyzji czy są one dla nas odpowiednie czy raczej nie. Mam tu na myśli przeznaczenie psa, które przez hodowcę jest wzmacniane poprzez odpowiednie krzyżowanie osobników danej rasy. Przykładowo wyżły należą do psów myśliwskich, które zostały wyhodowane by spędzać wiele godzin na polowaniu. Owczarki niemieckie to psy pasterskie - cecha ta może ukazywać się w życiu rodzinnym, kiedy pies będzie próbować zaganiać dzieci, żeby poruszały się w grupie. Jeśli interesuje nas konkretna rasa warto spotkać się z kilkoma hodowcami i podpytać się jak taki pies odnajdzie się w naszym środowisku. Dodatkowo można sporo przydatnych informacji odnośnie predyspozycji danych ras znaleźć na internecie.

Z drugiej strony psy rasowe mogą być bardziej chorowite i przez to utrzymanie ich może być droższe. Nie oznacza to jednak, że kundelek nie będzie chorować. Kundelki ze względu na swoje nieznane pochodzenie (kilka pokoleń wstecz) mogą być nieprzewidywalne w zakresie predyspozycji. To jakie predyspozycje przejawia niejednokrotnie można zaobserwować dopiero, gdy żyjemy z takim psem pod jednym dachem. Poza tym ich wygląd, jeśli bierzemy pod opiekę szczeniaka, może całkowicie nas zaskoczyć. Jednak są to tak samo wspaniali towarzysze zabaw i wierni przyjaciele na całe życie.

Czy rozmiar psa ma znaczenie?

Rozmiar psa ma duży wpływ na koszty utrzymania. Psy ras dużych i duże kundelki będą potrzebowały więcej jedzenia proporcjonalnie do swojej masy ciała. W przypadku choroby również leczenie dużych lub molosowatych psów jest znaczenie droższe, gdyż wymaga podawania większych dawek leków. To samo dotyczy środków pielęgnacyjnych. Ważne jest przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej zanim weźmiemy psa, żeby nie zaskoczyła nas sytuacja, gdy nasz nowy piesek będzie ciężko chory i będzie wymagać podawania leków i/lub będzie musiał być karmiony specjalistycznymi karmami weterynaryjnymi, których cena jest stosunkowo wysoka w porównaniu do zwykłych karm bytowych.

Czy kupić psa czy adoptować?

W zależności od tego na co się zdecydujemy musimy być świadomi, że dorosłe psy mogą posiadać wyuczone niepożądane zachowania, które będzie trzeba wyeliminować poprzez odpowiednie szkolenie, wyznaczenie zasad i konsekwencję. Szczenięta odpowiednio odstawione od suki nie posiadają złych zachowań, ale też od samego początku należy wprowadzić zasady i egzekwować je (konsekwentnie) a nie tylko głaskać i rozpieszczać.

Reasumując

Zanim weźmiesz psa pod swój dach dobrze się zastanów, czy nie jest to chwilowy kaprys Twój lub Twoich dzieci. Pies to nie zabawka i nie można go narażać na stres ciągłego zmieniania domów.

Zastanów się, czy stać cię na utrzymywanie i leczenie psa, który jest przewlekle chory. Tak jak u ludzi choroba nie wybiera. Pies, którego weźmiesz pod swój dach będzie przebywać u Ciebie na dobre i na złe. Decydując się na wzięcie psa bierzesz również odpowiedzialność utrzymywania go w zdrowiu i leczenia w chorobie.

Weź po uwagę predyspozycje rasowe, jeśli kupujesz psa rasowego. Nie kieruj się tylko jego wyglądem. Zanim zdecydujesz się na jakąś rasę poczytaj na jej temat i porozmawiaj z hodowcami.

Zastanów się czy masz wystarczającą ilość wolnego czasu by zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i swojego towarzystwa a także dyscyplinę i odpowiednie szkolenie.

« Poprzedni

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy dla Twojego psa?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas

Kasia: 602-704-077

☎602-704-077
☎