Blog

Jak poprawnie się zachowywać wobec obcego psa?

Czy w świecie psów istnieje etykieta poprawnego zachowania, według której pies odbierze zachowanie obcego człowieka jako "kulturalne"? Jeżeli jesteś miłośnikiem czworonogów prawdopodobnie już nie raz takie pytanie pojawiło się w Twojej głowie. W tym krótkim artykule chciałabym przybliżyć Ci trzy ważne zasady, które pozwolą zachować dobre maniery wobec obcego psa i zdobyć jego zaufanie w dalszych kontaktach.

Trzy zasady kontaktu z obcym psem

W kontaktach z każdym obcym psem musisz kierować się trzema prostymi zasadami:

  • nie patrz psu w oczy,
  • nie dotykaj psa,
  • nie mów do psa.

Dlaczego przestrzeganie tych zasad jest takie ważne, co w praktyce oznacza ich łamanie oraz jak używać ich w życiu codziennym w kontaktach z obcymi psami dowiesz się czytają dalszą część artykułu.

Nie patrz obcemu psu w oczy

Jeśli posiadasz psa bardziej wrażliwego pewnie obserwujesz nie raz, że Twój pies nie lubi ludzi, którzy w sposób nadmierny wpatrują się w niego (w szczególności próbują nawiązać długi kontakt wzrokowy). Co ciekawe, takie zachowanie można najczęściej zaobserwować u ludzi, którzy boją się psów i tak naprawdę nie chcą wchodzić z psem w żadną interakcję.

W jaki sposób takie zachowanie jest jednak widziane z punktu psiej etykiety? W tym miejscu zapewne zmartwię wiele osób, gdyż w świecie psów wpatrywanie się w siebie to oznaka prowokowania lub nawet w skrajnych przypadkach wyzywania drugiego psa do walki. W takim razie jeśli chcesz uniknąć konfrontacji z obcym psem lub chcesz zdobyć jego zaufanie nigdy nie wpatruj się w oczy obcego psa.

Na pewno znajdą się osoby, które z powodu łamania tej zasady nie miały nigdy żadnych nieprzyjemności. Warto jednak uczyć się takich zachowań, które są uniwersalne, pozwolą nam okazać szacunek każdemu psu i będą przez niego odebrane w sposób pokojowy.

Nie dotykaj obcego psa

Ludzie są takimi istotami, które lubią utrzymywać ze sobą kontakt dotykowy. Podajemy sobie ręce witając się z osobami obcymi i w naszym pojmowaniu jest to zachowanie kulturalne, które świadczy o tym, że szanujemy tego drugiego obcego człowieka. Jednak w jaki sposób obce psy odbierają próby dotykania? Czy dla nich kontakt z obcym człowiekiem polegający na dotyku jest kulturalny i akceptowalny?

Jest wiele psów dla których złamanie tej zasady nie powoduje widocznego stresu czy dyskomfortu, jednak jeśli chcesz zachowywać się "kulturalnie" to nigdy nie próbuj dotykać lub głaskać obcego psa. Takie próby mogą skończyć się nawet pogryzieniem, a na pewno wiele psów odbiera je jako skrajnie stresujące i nie są one dla tego psa przyjemne. Dla psa dotyk jest czymś bardziej "intymnym" niż dla nas ludzi podanie ręki na powitanie i pies wcale nie musi mieć ochoty na to, żeby obca osoba go dotykała.

Jak rozpoznać, że pies nie ma ochoty na pogłębianie znajomości z Tobą? Obserwując mowę ciała psa możesz w sposób szybki i prosty dowiedzieć się czy dany pies chce nawiązać z Tobą bliższą znajomość. Jeśli pies odwraca od Ciebie głowę, często się oblizuje, ziewa, jest spięty lub ciężko dyszy oznacz to, że jest zestresowany i nie jest to najlepszy moment na rozpoczęcie owocnej i pozytywnej znajomości.

Nie mów do obcego psa

Na ulicy podczas spaceru obserwuję bardzo często niewinne próby zaczepiania psa polegające na wołaniu go, gwizdaniu, cmokaniu lub mówieniu do niego. Jak takie zachowanie jest odbierane przez psa, kiedy obcy człowiek, który zachowując się normalnie i naturalnie powinien po prostu przejść?

Analizując reakcje psów można ponownie stwierdzić, że jest część psów, które pozytywnie zareagują na tego typu zachowanie podbiegając do człowieka i okazując zadowolenie z obcowania z nim.

Jeżeli jednak nie wiesz z jakim psem masz do czynienia i chcesz budzić zaufanie u każdego psa, a nie tylko u tych towarzyskich - nigdy nie mów do obcego psa. Takie zachowanie może być odebrane przez bardziej wrażliwego psa jako zagrożenie i/lub forma prowokowania i zamiast przyjacielskiego zachowania pies może zareagować szczekaniem lub nawet rzucić się na Ciebie.

Podsumowanie

Psy to nie zabawki, które biernie poddają się kontaktowi z człowiekiem na takich zasadach jakie dla Ciebie w danej chwili są najwygodniejsze. Jeśli chcesz, by każdy pies odebrał Ciebie jako osobę "kulturalną" w psim rozumieniu wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad: nie patrz, nie dotykaj i nie mów do obcego psa.

Znajomość i wykorzystanie tych zasad jest bardzo pomocna w codziennym życiu i gdyby każdy człowiek znał je i stosował z pewnością byłoby mniej przypadków pogryzień i ataków psów na człowieka.

« Poprzedni

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy dla Twojego psa?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas

Kasia: 602-704-077

☎602-704-077
☎